Menopause and bad breath

Menopoz ve ağız kokusu

Menopoz ve ağız kokusu

Menopozun en yaygın görülen karakteristik özellikleri sıcak basması, kilo artışı ve adet düzensizlikleridir. Peki menopoz ile ağız kokusunun kol kola yürüdüğünü biliyor muydunuz? Aslında hormon düzeylerindeki tüm dalgalanmalar ağız florasını bozabilir1 ve diş çürüklerinin ve dişeti hastalıklarının meydana gelme ve ağız kokusunun görülme riskini artırabilir. Yani kadınlar özellikle adet, buluğ, gebelik ve menopoz dönemlerinde olmak üzere ağız sağlığına erkeklerden daha fazla dikkat göstermelidir.

Menopoz döneminde görülen ağız kokusunun nedenleri

Hormon düzeylerinin dalgalanma gösterdiği dönemlerde tükürük üretimi bu durumdan etkilenir ve sonuçta ağız kuruluğu ortaya çıkar. Tükürük ağzınızın temizlenmesine ve bakterilerden arınmasına yardımcı olduğundan, ağız kuruluğu ağız sağlığınızı kötü etkiler. Ağızda bakteri birikimi ve plak oluşumu önlenmediği takdirde ağız kokusuna davetiye çıkarılmış olur. Ayrıca menopoz sırasında kemik yoğunluğu daha hızlı azalmaya başladığından, bu durum çenenizi etkiler ve diş çürüklerine ve ağız kokusuna yol açabilir.


Menopoz döneminde ağız kokusu nasıl önlenir?

Menopoz kaçınılmaz bir durumdur; ama ağız kokusunu önleyebilirsiniz. Dişlerinizi altı ayda bir ya da en azından yılda bir temizletin ve ağız kokusu ya da sağlığı konusunda endişeleriniz varsa diş hekiminize danışın. İyi ağız hijyeni, menopoz dönemi boyunca kendinize güvenebilmenizin anahtarıdır. Ağız kuruluğu şikâyetiniz varsa suni tükürük ürünleri konusunda doktorunuzdan bilgi edinin. Ağız kokunuzun olup olmadığından emin değilseniz, bunu bu hızlı ve basit ağız kokusu testiyle öğrenebilirsiniz.

1 Krejci, Charlene B. / Bissada, Nabil F. Women's Health: Periodontitis and its Relation to Hormonal Changes, Adverse Pregnancy Outcomes and Osteoporosis. Oral Health Prev Dent, 10 (2012), No. 1, Page 83-92