Children, puberty and bad breath

Çocuklar, buluğ çağı ve ağız kokusu

Çocuklar, buluğ çağı ve ağız kokusu

Ağız kokusu yalnızca yetişkinlerde değil, çocuklarda ve ergenlerde de görülebilir. Gençlerde ağız kokusunun nedeni genellikle zayıf ağız hijyeninden kaynaklanan plak oluşumudur. Plak, dişlerin arasında ve dilin üstünde oluşabilen ve kötü kokulu uçucu kükürt bileşikleri üreten, dolayısıyla ağız kokusuna neden olan ince, şeffaf bir bakteri filmidir. Bazı yiyecek ve içecekler de çocuklarda ve ergenlerde ağız kokusuna neden olabilir. Örneğin çocuklarda bazen çok fazla süt ve süt ürünleri tüketiminden kaynaklanan ağız kokusu olabilir. Şekerlemeler, ağızdan nefes alma ve tonsilit de çocuklarda ağız kokusuna katkıda bulunabilmektedir. 

Buluğ çağında görülen ağız kokusunun nedenleri

Ergenlik döneminde çocuğun vücudu pek çok değişikliğe uğrar; bu değişikliklerin bazıları ağız kokusunu fiilen etkileyebilir. Hormon düzeylerindeki dalgalanmalar, gebelik sırasında sıklıkla gingivite ve ağız kokusuna neden olduğu gibi ergenlik döneminde de ağız ortamında değişikliklere neden olarak plak gelişimine yol açabilir. Sigara kullanımı, beslenme tarzı ve şekerli ve sodalı içeceklerin tüketilmesi, ergenlik döneminde ağız kokusuna katkıda bulunabilen diğer faktörlerdir. Adet görmeye ya da doğum kontrol hapı kullanmaya başlayan kızlarda dişeti şişlikleri, kanamaları ve iltihapları görülebilir, bunlar da ağız kokusunu tetikleyebilir.


Çocuklarda ve ergenlerde ağız kokusu nasıl önlenir?

Ergenlik dönemi pek çok açıdan güç bir dönem olabilir; ama ağız kokusu bu güçlüklerden biri olmak zorunda değildir. Ebeveynler olarak, çocuğunuzun iyi alışkanlıkları erken dönemde kazanmasını sağlayarak ve ağız sağlığını buluğ çağı boyunca korumasına yardımcı olarak onun ağız kokusu yaşamamasına katkıda bulunabilirsiniz. Çocuğunuzu sağlıklı beslenmeye teşvik edin ve gerekiyorsa süt ürünlerini azaltmayı düşünün. Yiyecek artıklarının ağızdan uzaklaştırılmasına yardımcı olmak için öğün sonlarında ısırılarak yenen sert meyveler verin ve şekerlemelere sınırlama getirin. Çocuğunuz 7 yaş civarında kendi kendine dişlerini fırçalayabilecek hale gelinceye kadar ona diş fırçalama konusunda yardımcı olun. Ayrıca, kontrollerini yaptırmak ve profesyonel temizlik için çocuğunuzun yılda en az bir kez diş hekimine/ağız hijyeni uzmanına görünmesini sağlayın.