Dry mouth and bad breath

Ağız kuruluğu ve
ağız kokusu

Ağız kuruluğu ve ağız kokusu

Sarımsağın, baharatlı yiyeceklerin ve kahvenin ağız kokusuna neden olduğu iyi bilinir; peki ağız kuruluğu ile ağız kokusunun yakından bağlantılı olduğunu biliyor muydunuz? Ağız kuruluğu, tükürük üretiminin ağzı ıslak tutmak için yeterli olmamasıdır. Tükürük, plak tarafından üretilen asitleri nötralize ederek ağzınızın nemlenmesine ve temizlenmesine yardımcı olur. Ayrıca dilin ve dişetlerinin üzerindeki ve yanaklarınızın iç kısmındaki yiyecek partiküllerini ve ölü hücreleri içine alarak uzaklaştırır. Ağız kuruluğunuz ya da tıbbi terim olarak ifade edersek kserostominiz varsa, yiyecekler ve ölü hücreler parçalanmaya ve uçucu kükürt bileşikleri üretmeye başlar; bu da kötü kokulara ve sonuç olarak ağız kokusuna neden olur. Kserostomi özellikle yaşlılar ve bazı ilaçları kullananlar olmak üzere her on kişiden birinde görülmektedir. Sağlıklı kişilerde görülen ve gece uykusundan ya da dehidratasyondan kaynaklanan ağız kuruluğu ile karıştırılmamalıdır.

Kserostominin nedenleri

Kserostominin en yaygın görülen nedenleri çeşitli reçeteli ve reçetesiz ilaçlardır; örneğin tansiyon ilaçları, antihistaminikler, antidepresanlar, diüretikler, steroid dışı antienflamatuarlar ve diğerleri. Dehidratasyon, başa ve boyna yönelik radyasyon tedavisi ve Sjögren sendromu, tükürük bezi problemleri, hormonal dengesizlikler, roumatoid artrit ve diyabet de kserostomiye neden olabilir.  


“Sabahları ağız kuruluğu ve ağız kokusu”

Uzun bir gece uykusundan sonra sabah ağız kuruluğu ve ağız kokusu ile uyanmak normaldir ve hemen herkesin başına gelir. Bunun nedeni tükürük akışının geceleri doğal olarak azalması ve ağzınızın kurumasına neden olmasıdır. Ağzınız açık uyuyorsanız durum daha da kötüleşebilir. Uyku ağız kuruluğunun en yaygın görülen nedenlerinden biri olsa da, genellikle kahvaltıya başlandıktan kısa bir süre sonra tükürük üretimi yerine gelir.


Ağız kuruluğu nasıl önlenir?

Aşağıdaki adımlar ağız kuruluğunu ve ağız kokusunu geçici olarak gidermenize yardımcı olabilir: 

  • Dehidratasyonu önlemek için gün boyu sık sık su için, ama şekerli, asitli ya da kafeinli içeceklerden kaçının.
  • Tükürük üretimini uyarmak için sakız çiğneyin. Sakızın şekersiz olmasına dikkat edin, çünkü şeker diş çürüklerinin oluşumuna ve ağız kokusuna katkıda bulunabilir. Doğal bir tatlandırıcı olan ksilitol, ağız kokusuna neden olan bakterilerin üremesini önleyebilir.
  • Ağız kokusuyla mücadele etmek için her gün gargara kullanın.
  • Sigara kullanıyorsanız bırakmanın tam zamanı. Sigara ağız kuruluğuna neden olmaz ama ağız kuruluğunu artırabilir. Aynı durum dumansız tütün, alkol ve kahve için de geçerlidir.
  • Ksilitol içeren yapay tükürük kullanmayı deneyin.