Pregnancy and bad breath

Hamilelik ve ağız kokusu

Gebelik ve ağız kokusu

Gebelik hayatınızın heyecan verici bir dönemidir; ama ne yazık ki, o kadar da heyecan verici olmayan bazı yan etkilere yol açabilmektedir. Gebelikte görülen sabah bulantılarının, yorgunluğun ve ruh halinde ani değişimlerin yanı sıra gebelik ile ağız kokusu arasında da güçlü bir bağ vardır. Ağız kokusu genellikle ağızdan kaynaklandığından, bu dönem sırasında dişlerinize iyi bakmanız ve iyi bir temizlik ve kontrol için diş hekiminize görünmeniz her zamankinden daha da önemlidir. Neyse ki, doğru ağız hijyeni uygulayarak ve etkili bir gargara kullanarak gebelik kaynaklı ağız kokusunu önlemek mümkündür.

Gebelik döneminde ağız kokusu neden olur?

Gebelikte görülen yoğun hormonal dalgalanmalar, ağzınızı plak oluşumu için mükemmel bir ortam haline getirebilir. Plak, dişlerinizin arasında yiyecek partiküllerini parçaladıklarında uçucu kükürt bileşikleri üretebilen ince bir bakteri filmidir. Bu uçucu kükürt bileşikleri, ağız kokusu olarak algılanır. Bakterilerin üremesine izin verildiği takdirde, plak gebelik gingivitine (dişeti iltihabı) yol açabilir. Gebeliğin iki karakteristik özelliği plak üretiminin daha da artmasına neden olmaktadır: aşerme ve sık sık atıştırma. Gebelik sırasındaki hormonların ve dehidratasyonun tükürük düzeylerini etkilemesi ve ağız kuruluğuna neden olması durumu daha da kötüleştirir. Bu da bakterilerin kolonileşmesini kolaylaştırabilir. Sabah bulantısı da, mide asitlerinin ve kısmen sindirilmiş yiyeceklerin kokusu ağzınızda kalabildiği için ağız kokusuna yol açabilir.


Gebelik döneminde ağız kokusu konusunda ne yapabilirsiniz?

Gebe olun ya da olmayın, ferah bir nefes iyi ağız hijyeniyle başlar. Altı ayda bir dişlerinizi temizletin ve ağız kokusu ve ağız sağlığı konusunda kaygılarınız varsa diş hekiminize ya da ağız hijyeni uzmanınıza danışın. Sabah bulantılarınız varsa, kustuktan sonra ağzınızda kalan bakterileri uzaklaştırmak için ağzınızı suyla çalkalayın. Gebeliğiniz sırasında sarımsak, soğan, baharatlı yiyecekler, kahve ve şekerli içecekler gibi ağız kokusuna neden olan yiyecek ve içeceklere sınırlandırma getirmeyi de düşünebilirsiniz.