Toothpaste

Diş macunu

Diş macunu – ağız hijyeni rutininizin hayati önem taşıyan bir parçası

Diş macunu, dişlerinizden yiyecek artıklarını ve plağı uzaklaştıran yumuşak bir maddedir ve ağız hijyeninin iyi durumda tutulmasında esastır. Temel olarak, diş macunu diş fırçasının temizleme etkisini artırır. Piyasada pek çok farklı tipte diş macunu bulunmaktadır; ama bunların çoğunda diş minesini güçlendiren ve diş çürükleriyle mücadele eden florür ve plağı, tartarı ve dişeti hastalığını önleyen diğer bileşenler yer almaktadır. Diş macunundan en iyi derecede yarar sağlanabilmesi için etkili bin diş fırçalama tekniğinin kullanılması önemlidir.

Diş macununun bileşenleri

Farklı diş macunları farklı formülasyonlara sahiptir; ama çoğu aşağıdaki temel bileşenlerden oluşmaktadır: 

  • Florür, çoğunda diş minesini güçlendirir ve diş çürüklerini önler. Çoğu diş macunundaki etkin bileşen florürdür.
  • Su, diş macununun kurumasını önler.
  • Bağlayıcı maddeler diş macununu stabilize eder ve katı ve sıvı bileşenlerin birbirlerinden ayrılmalarını önler. Bunlar genellikle selülozdan ibarettir; ama bazen doğal zamklar, deniz yosunu kolloidleri ve mineral kolloidler de kullanılmaktadır.
  • Nemlendiriciler (örn. gliserol, propilen, glikol ve sorbitol), diş macununu nemli ve yumuşak tutar.
  • Aşındırıcılar (bunlar genellikle tebeşir veya silika bazlıdır) dişlerinizden artıkları ve lekeleri temizler. Diş macunlarındaki aşındırıcı miktarı markadan markaya farklılık göstermektedir; ama hafif aşındırıcılar içeren diş macunlarını kullanmak genel anlamda daha iyidir, çünkü yüksek düzeyler diş minesine hasar verebilir ve dişlerinizi hassaslaştırabilir.
  • Aromalar ve boyar maddeler diş macununun iyi bir tada ve görünüme sahip olmasını sağlamak için kullanılır. Diş macunlarında en yaygın kullanılan aroma nanedir. Birçok diş macununda aynı zamanda, sakarin, stevya, ksilitol ya da diş çürümesine katkıda bulunmayan başka tatlandırıcılar da yer almaktadır.
  • Koruyucular, diş macununda bakteri üremesini önlemek için eklenir. Alkoller, benzoatlar, formaldehit ve paraben en yaygın kullanılan koruyucular arasındadır.
  • Deterjan köpük oluşturur ve plağı çözer. Sodyum lauril sülfat ve sodyum N-lauril sarkozinat en yaygın kullanılan deterjanlardır.

Farklı diş macunu tipleri

Piyasada, tümü farklı ihtiyaçlar için üretilen çok çeşitli diş macunları bulunmaktadır. Örneğin, çocuklara yönelik özel aromalar katılmış diş macunları mevcuttur. Bazıları daha güçlü aşındırıcılar içermekte ve sigara kullanan ve sıklıkla diş lekesi sorunu yaşayabilen kişilere yönelik olarak pazarlanmaktadır. Gingivitiniz, tartar problemleriniz ya da diş hassasiyetiniz mi var? Bunlar için de özel diş macunları mevcuttur. Bazı markalar bu özelliklerin birkaçını “hepsi bir arada” ürünlerde birleştirmektedir. Hangi diş macununun sizin için en iyisi olduğuna karar veremiyorsanız diş hekiminize ya da ağız hijyeni uzmanınıza danışın. Hangi diş macununu kullanırsanız kullanın, bunun yanı sıra düzenli olarak diş ipi de kullanmanız önemlidir. Etkili bir gargara da, ağzınızdaki bakterilerin kontrol altında tutulmasına ve ağız kokusunun önlenmesine yardımcı olabilir.