Bad breath

Ağız kokusu

Ağız kokusu – yaygın bir problem

Ağız kokusunun mideden geldiğini düşünüyorsanız tekrar düşünün. Gerçekte, ağız kokusunun en yaygın nedeni ağızda biriken bakterilerdir; nitekim, ağız kokusu olguların neredeyse onda dokuzunda ağız boşluğunda oluşmaktadır1. Bu bakteriler dişler arasında, dişeti ceplerinde ve dilin arkasındaki çukurlarda bulunur ve ağzınızdaki besin partiküllerini parçaladıklarında uçucu kükürt bileşikleri salgılarlar.

Ağız kokusu tehlikeli değildir; ama ağzınızın kötü kokması can sıkıcı olabilir ve mesleki ve özel yaşamınızda utandırıcı durumlara neden olabilir. Başkalarının yanında (örneğin iş toplantılarında ya da biriyle buluştuğunuzda) ağzınızı açmaktan çekinir hale gelebilir ve kendinize güveninizi kaybedebilirsiniz. Ya da daha kötüsü, ağzınızın koktuğunu fark edemeyebilirsiniz ve arkadaşlarınız ve aileniz bunu size söylemekten çekinebilir.

Ağız kokusunun nedenleri

Ağız kokusunun pek çok nedeni vardır ve ağızda oluşan kükürt bileşikleri haricindeki diğer nedenler gingivit (dişeti iltihabı), periodontit, ağız kuruluğu, düşük karbonhidratlı diyetler ve açlıktır. Ayrıca, geceleri tükürük akışı azaldığından, sabahları hemen herkeste ağız kokusu olur. Baharatlı yiyecekler, sarımsak ve alkol de ağız kokusunu tetikleyebilir.


Ağız kaynaklı ağız kokusu

Ağız kaynaklı ağız kokusunun en yaygın görülen nedenlerinden bazıları şunlardır: 

  • Ağız hijyeninin zayıf olması. Dişlerinizin arasına sıkışan besinler bakteriler tarafından parçalanır ve uzaklaştırılmadıkları takdirde çürümeye başlarlar. Bakterilerin birikmesini önlemek için, dişlerinizi günde iki kez fırçalamanın yanı sıra düzenli olarak diş ipiyle temizlemelisiniz. Daha uzun süreli etki sağlamak için, ağzınızı bir gargarayla çalkalamayı deneyebilirsiniz.
  • Gingivit ve periodontit. Dişeti iltihabı ve dişeti hastalıkları genellikle ağızda plak oluşumundan kaynaklanır ve sonuçta ağız kokusuna neden olabilir.
  • Ağız kuruluğu. Tükürük ağzın temizlenmesine yardımcı olur ve ağzı kötü kokuya neden olan bakterilere karşı korur; ağız kuruluğunun ağız kokusuna katkıda bulunabilmesinin nedeni de budur. Ağız kuruluğunun, dehidratasyon, stres, bazı hastalıklar ve ilaçlar gibi pek çok nedeni olabilir.
  • Diş çekimi. Diş çekimleri, kanın pıhtılaşması ve yaranın iyileşmesi sırasında birkaç gün ağız kokusuna neden olabilir. Bu süre sırasında ağız hijyeninin iyi tutulması her zamankinden daha önemlidir. Diş çürükleri ve ağız enfeksiyonları da aynı etkiyi gösterir.

Başka faktörlerden kaynaklanan ağız kokusu

Ağız kokusuna en sık neden olan yaşam tarzı faktörlerinin bazıları aşağıda verilmiştir: 

  • Yiyecek ve içecekler. Sarımsak, soğan ve diğer baharatlı yiyeceklerden kaynaklanan kokular doğrudan kan dolaşımınıza ve akciğerlerinize gider. Nefes verirken bu kokular kötü koku olarak hissedilir. Ağız kokusu açısından kahve de önemli bir faktördür.
  • Sigara kullanımı. Sigara kullanıyorsanız muhtemelen ağız kokunuz vardır ve bunu düzeltmenin tek yolu sigarayı bırakmaktır.
  • Alkol. Çok fazla alkol tüketen kişilerde genellikle ağız kokusu problemi ortala çıkmaktadır. Bu durum, vücudun alkolü metabolize etme yolu ile ilgilidir. 

1Thrane PS, Young A, Jonski G, et al. A new mouth-rinse combining zinc and chlorhexidine in low concentrations provides superior efficacy against halitosis compared to existing formulations: a double blind clinical study. J Clin Dent 2007; 18(3):82-87.


Ağız kokusu nasıl önlenir?

Ağız kokusunu önlemek çoğu durumda kolaydır ve iyi ağız hijyeni ile başlar. Ama yalnızca dişlerinizi fırçalamanız yeterli olmayabilir. Dişlerin arasını temizlemek için diş ipi ya da diş arası fırçası da kullanmalısınız ve ağız kokunuz varsa tamamlayıcı olarak CB12 gibi bir gargara kullanabilirsiniz. CB12, ağız kokusunu maskeleyerek değil, ağzınızdaki kokulu kükürt bileşiklerini nötralize ederek önler. CB12 hem çinko asetat hem de klorheksidin diasetat içermektedir; bu maddelerin ikisinin de her kullanımdan sonra 12 saat boyunca ağız kokusunu önledikleri klinik olarak kanıtlanmıştır1

1 Thrane et al. Zn and CHX mouthwash effective against VSCs responsible for halitosis for up to 12 hours, Dental Health 2009; 48 (3) 2-6.